4,214 thoughts on “Postavite pitanje

  • February 2, 2017 at 7:08 pm
    Permalink

    Postavani
    Ja imam problem sa partnerom. Zeleo je dete unazad 4 meseca cak sam i pocela da se lecim od neplodnosti pijem razne lekove i sad mesec dana pred kontrolu i vaznu informaciju da li mozemo da krenemo sa ciljem on se odjednom predomislio. Te ima vremena, pa izmislja neke razloge tipa ko ce mu dati garanciju da ce dete imati sve o slicne gluposti. Ja nemam vremena da cekam bas dugo i sad se jako svadjamo 5 dana unazad jer on iznova pokrece temu zapitkivanjem a sta ti je a sta ti je i onda sve krenemo iznova i zeli da je preko noci zaboravim sve sto smo planirali i sacekam da se njemu sklope kockice a to je neralno. Toliko sad forisira tu pricu da ja imam osecaj da cu dobiti slog od glavobolja i svadja. Kao dete je kad zapne za nesto! Inace je pre nekih 7 8 god u svojom 23oj 24oj god se lecio od depresije. Osoba koja svakih 4 dana menja misljenje nije bas ok…mene sad.to toliko izlidjuje jer moram da potiskam svoje zelje i osecanja da sam na nervnoj bazi pocela da povracam imam jake migreme i ne mogu da spavam 3 noci. Bojim se svoje reakcije za dalje jer sam na ivici sloma. Da li mozete da mi date neki strucni savet kako da se izborim da ne dobijem nervni slom? Oboje imamo 32 god on ima dete iz prvog braka
    Hvala

    Reply
    • February 2, 2017 at 8:08 pm
      Permalink

      postovana,
      ako zelite da ozbiljno poranaliziramo trebalo bi da zakazemo seansu kako bi mi objasnili detaljnije celu pricu, dinamiku unutar vase porodice. a moj licni osecaj iz vaseg pisma je da mozda, ali ponavljam, mozda se on uplasio roditeljstva s obzirom da vec ima dete i da je u tom planu ostvaren. tako da ce pre biti da nije predomisljanje nego strah, mozda mu je i odgovaralo dok vi niste mogli da krenete sa pravljenjem deteta, a da je on cekao da mu se nesto desi i da mu nestane strah.
      ovo je samo moja pretpostavka, da li je tanco ili ne -morali bi da zakazemo vidjanje

      s postovanjem
      Zarko

      Reply
  • February 2, 2017 at 4:01 pm
    Permalink

    Postovani, prolazim kroz Vase tekstove i dosta su mi pomogli i zahvalna sam Vam na tome. Inace ima koji mjesec su mi pocele opsesivne misli (rocd) i pitanja da li volim svoga muza sta ako ga ostavim itd…te se onda osjecam jako anksiozno i osjecam strah jer znam da ga volim i do tada je sve bio u najboljem redu i bila sam prezadovoljna. Negde sam procitala kako drugi pod utjecajem ovih misli zaista i ostave partnera iako ga vole i toga me jos vise strah. Bila bih Vam zahvalna ako bi mi mogli odgovoriti da li zaista ljudi pod ROCD mogu ostavit partnera iako ga vole najvise? Te kako da postupam sa ovim mislima kad se pojave niotkuda? Hvala Vam

    Reply
    • February 2, 2017 at 5:52 pm
      Permalink

      pozdrav Ivana,
      istina je da OCD mzoe da upropasti i ne smao veze nego i zivot. nastanak ocd kod svakog je u necemu razlicit i moze biti pitanje kontrole,agresivnosti ili krutih moralnih principa i jos mnogo toga. da bi se lecilo mora da se udje u tu srz a to se ulazi preko psihoterpiaje i preko seansi. zato je moj predlog, ako ste u situaciji da mi se javite pa da zakazemo termin kako bi sto pre krenuli u rad. ocd je problematican jer nije svako kompetentan niti sposoban raditi sa njim. jako je tezak sa terapeutske strane tako da ste na pravom mestu

      s postovanejm
      Zarko

      Reply
  • February 2, 2017 at 8:30 am
    Permalink

    Pozdrav,1993 god.san.Unazad 25 dana,osjecam nervozu,strah,tjeskobu.Pocne mi se tresti cijelo tijelo i znojiti se.Slabo spavam.Inace imam tahikardiju,ali ovih dana osjetim ubrzan rad srca gdje jos vise se uspanicim.Skoro sam se udala,pre mjesec dana,I samim tim doselila u Njemacku,u njemacku sam dosla pre 4 mjeseca.Nemam drustva nekog ovdje,ljude koje poznajem vecinom rade.Vecinu dana u stanu sam sama,sa nama zivi brat od supruga,ali isto vecinom radi.Imam strah kada ostanem sama.Najveci oslonac mi je suprug,stalno radi na terenu,petkom popodne dolazi kuci.Kad je on tu,malo mi je lakse.Kad me uhvati panika imam uvijek osjecaj da ce mi se desiti nesto lose..Dr.opste prakse mi je propisao antidepresiv 50 mg,10 dana.Zanima me vase strucno misljenje o mom stanju,kroz ovih mojih iznesenih stavki?lijep pozdrav

    Reply
    • February 2, 2017 at 10:44 am
      Permalink

      pozdrav
      na osnovu vaseg kratkog opisa reko bih da imate anskiozne smetnje sa povrmeenim panicnim napadima, to moze biti uvod u panicni poremecaj a moze i na tome da se zadrzi. u svakom slucaju na osnovu vasih tegoba ja bih vam najiskrenije preporucio da se javite jer pored lekova koje pijete potrebna ce biti i psihoterapija. najbolje je dok je jos sveze da se radi kako ne bi doslo do daljeg produbljivanja problema.
      ako ste zainteresovani moj mail imate na sajtu tgltrp@gmail.com ili mozete odmah da me dodate na skajp i da zakazemo termin.
      s postovanejm
      Zarko

      Reply
  • February 1, 2017 at 2:20 pm
    Permalink

    Imam 19 goldin, za par meseci punim 20. Vec neko vreme se bolrim sa svojim psihickim stannjem ali ne uspeva mi bas najbolje. Kao mala imala sam strah od smrti, ne znam zasto,javio se prosto sam old sebe,prevazisla sam ga tgada, ali sada se javilo to ponovo, osetljiva sam postala mnogo,sve me pogadja. Javio se i strah od svakakvih bolesti o kojima slusam da se desavaju, i postala sam previse uznemirena, desava mi se i nocima da skolcim iz kreveta i da od jednom pocne srce da kuca jakol a ceo organizam kao da se trese, uhvati me panika i onda tek nakon 10tak minuta pocinjem da se smirujem, ali nekad ne usp;em pa moram lek da uzmem neki za smirenje. Takodje jos jedan prodblem imam a tol je da previse analiziram stvari i da previse obracam paznju na sve sto mi se desava u olrganikzmu, i onda pocnem da razmisljam i vrtim filmove, onda me uhvati strah panika i sve ostalo… Pa me interesuje sta Vi mislikte o svemu ovome, i o cemu se radi tu i da li mozete da mi date neki savet? Potreban mi je samo odgovor na ovo sve, i da li je to normalno? Hvala 🙂

    Reply
    • February 1, 2017 at 3:53 pm
      Permalink

      postovana
      imam utisak da je u pitanju anksiozni poremecaj sa povremenim panicnim napadima. smatram da bi najvise koristi imali od psihoteraija pa shodno tome i mozete mi se obratiti. a savet bi bio da probate prvo sa telesnim vezbama vezbe disanja i relaksacije koje imate na mom sajtu a zatim da pocnete da radite malo sa mislima ….
      suvise malo informacija da bih bilo koji konkretan savet mogo da dam, zbog cegaje nastalo ,zasto se razvijalo ovako …

      s postovanjem
      Zarko

      Reply
  • January 27, 2017 at 11:07 am
    Permalink

    Poštovani, moje pitanje je vezano za uticaj antidepresiva na plod i trudnoću ili na razvoj deteta. Ja ne uzimam nikakve lekove, osim folne kiseline. Međutim, moj suprug pije određene antidepresive. Trenutno (u poslednjih 6 meseci) njegova medikamentozna terapija se satoji od Proplanolola, Odovala S, Rivotrila i Zolofta. Zanima me da li ovi lekovi mogu potencijalno da utiču negativno na plod (bilo u ranoj ili kasnoj fazi, bilo kad se beba rodi ili kasnije tokom razvoja deta ili u pubertertu u smislu pojave bilo kakvih anomalija, psihičkih ili fizičkih)? Malo smo zbunjeni po tom pitanju i nismo sigurni da li bi trebalo početi sa pravljenjem dece dok on pije lekove. Psihijatar mog supruga nam je savetovao da još uvek ne pokušavamo da pravimo decu barem dok mu ne smanji dozu lekova na polovinu ili četvrtinu od one koju sada pije, a najbolje bi bilo da potpuno prestane da ih pije. Njegov stav je da ti lekovi (naročito Rivotril) utiču na nekoliko receptora u telu i da će samim tim takođe uticati na spermu i hromozome, što se može ispoljiti u pubertetu deteta u smislu nekih psihičkih problema. S druge strane, ginekolog kod koga idem na redovne preglede, kao i prethodni psihijatar mog supruga su nam rekli da ti lekovi koje pije otac deteta nemaju nikakav uticaj. Iz tog razloga želimo da čujemo još neko mišljenje, kako bismo se odlučili na najbitniji korak u životu, da postanemo roditelji.
    Unapred sam Vam zahvalna na odgovoru i zamoliću Vas da mi odgovor prosledite na mail.
    S poštovanjem,
    Biljana

    Reply
    • January 27, 2017 at 11:56 am
      Permalink

      Postovana biljana na zalost ste na pogresnom mestu u smislu da sam ja psiholog i psihoterapeut, u tom kontekstu nisam strucan da komentarisem lekove niti se razumem a znanje koje imam nije dovoljno niti adekvatno. tako da islim da je to pravo pitanje za psihijatra.
      sigurno da je bolje sto on pije a nevi u smislu trudnoce, a kako utice na spermatozoide to vec ne mogu da kazem jer ne znam

      izvinite sto ne mogu vise da pomognem
      s postovanjem,
      Zarko

      Reply
  • January 26, 2017 at 7:42 pm
    Permalink

    Imam 20 godina u vezi sam dva meseca(duze se poznajemo).Nisam zeljela seks,nevina sam plasim se malo i mislim da je rano.Postovao je to do prije tri dana.Bili smo kod njega(nije prvi put) i presao je granicu rekla sam ne ali nije me pustio i bio je nasilan.Kad sam rekla boli me prestao je obrisao krv,otisao donio keks i napravio caj ponasao se kao da se nista nije desilo samo rekao izvini ako sam bio malo nasilan u naletu strasti i nastavio se ponasati tako.Ja sta sam mogla bilo me strah i gotovo sta mogu samo sam cekala da odem kuci.Sutradan preko poruka pita sta mi je nisam htjela uopste da razgovaram sa njim pa me nadje da raspravimo sta se desava.Terao me da kazem sta mi je kad sam nà kraju morala reci rakao je sto me nisi udarila ili odgurnula onda se vise nisam mogla normalno ponasati rekla sam a sta sam radila kako nisam kao da ne znas kako je bilo i svasta i pocela plakati.A on se iznenadio i kao ne znam,mozda pa onda izvini,nisam htio to stvarmo veruj mi i poceo da mu je zao i da ce probati nekako ispraviti sve da mu pruzim sansu da ga ne ostavljam ja sam samo rekla da me pusti da idem molio me da mu vjerujem da mu je zao itd izgledalo je kao da jeste ali..Ne razumem uopste to?Sta sad da ja radim?Ne mogu zaboraviti trudim se da sto manje razmisljam o tome ucim odem sa drugaricama negdje ali nzm do kad cu moci tako.Juce sam se probudila jer sam ruzno sanjala i jednostavno ne mogu onda vise nisam ni spavala.Znam da ne mogu zaboraviti i izgledalo je kao da mu je zao ali nije moguce da jeste ne bi ni uradio to trebao je prije razmisljati ali nije bitan on bitno je da ne znam sta da radim i kako da se izborim sa ovim..

    Reply
    • January 27, 2017 at 11:54 am
      Permalink

      postovana
      iz vaseg pisma imam utisak da se osecate napadnuto, prevareno pa cak se provejava i dozivljaj silovanja. ne kazem da je zapravo silovanje u pitanju ali napastvovanje. osecaj koji nosite u sebi je jako kompleksan i mislim da bi mogli da ga resimo al isamo kroz psihoterapijski rad jer bilo stasto vam ovde napisem bice kratkog daha i ne efikasno.
      razgranicite za pocetak da li je decku stalo do vas ili ne. onom kom je stalo on ne nanosi bol namerno, da li vi niste poslali jasan signal tokom odnosa da je to za vas previse? da li je i njemu to prvo iskustvo pa je “napeo ko sivonja” da li je on bio u strahu isto?

      Reply
  • January 23, 2017 at 1:55 pm
    Permalink

    Ja sam vam pre nekoliko meseci ostavio poruku o onom starcu koji ima demenciju, bili ste u pravu ima demenciju. Ali pored demencije on pokozuje znakove agresivnosti i fizičke i psihičke, non stop je razdražljiv, svađa se i misli da je uvek gladan i oštećen, a u suštini on najviše jede ali posle 5 minuta zaboravi da je jeo i u opšte nema kontrole šta priča kad ima nekog u poseti. Priča gluposti, vređa članove porodice i govori sve najgore o njima. Žena mu je predložila da ide kod doktora, međutim on tvrdi da je normalan a da su svi ostali ludi. Više nema ni jednog prijatelja, jer su svi primetili da on psihički nije dobar. Šta je vaš predlog? Kako takvog čoveka odvesti kod psihijatra i kako mu pomoći ako u opšte ima pomoći, mada sumnjam. Jer je svakog dana sve gori i gori i agresivniji.

    Reply
    • January 23, 2017 at 4:09 pm
      Permalink

      postovani
      punoletne osobe ne mgou se uslovti niti terati tako da sa zakonske stra, ako je opasan po sebe ili okolinu postoji prinudno lecenje. mislim da ce te tes koda uspete da ga naterate na lecenje, mozda da probate da ga obmanete tak osto cete mu reci da ide na obavezan pregled ili tako nesto

      Reply
      • January 24, 2017 at 2:39 am
        Permalink

        Da vas pitam pošto znate o čemu se radi, da li ta njegova bolest može da preraste u još veću agresivnost ili će vremenom da ga smiri. Da li je opasan za porodici, zato što menje raspoloženje svakih 5 minuta, čas je normalan i odjednom ga uhvati napad besa gde je razdražljiv ali jedino dobra strana je što ne sme da maltretira porodicu. Jer ga je žena pre nekoliko godina prijavila policiji dok nije imao demenciju, ali je bio agresivan i tada mu je policija skrenula pažnju i oterala ga od njihove kuće u (pošto je od njegove žene kuća) tako da je navuko strah ali zato, stvari po kući hranu, sve razbacuje i lomi, mada kako bolest napreduje on se vraća opet u stanje agresivnosti. Pa me interesuje da li ova bolest može da mu stagnira agresivnost ili ne? A što se tiče demenciju pošto neće da se leči i ne mora, njegovima je bitno da se samo njegova agresivnost skroz uništi i možda postoji neki lek, koji bi vi mogli da preporučite. Jer on kad popije neki sedativ za smirenje, on je još agresivniji, padaju mu neke ideje kao što su (izgradnja kuće, crtanje). A najgore od svega što je on do sada pušio, skoro je prestao ali popije rakiju, ne može mnogo, jer mu je organizam slab, ali dovoljno da bi kod njega to stvorilo negativno ponašanje. Ako znate neki lek da mu uništi tu agresivnost jer u bolnici kad je bio da operiše bruh, doktori su videli da on nije psihički u redu i presilali su mu ksalol, međutim ni to ga ne smiruje. Tako da bih vas zamolio kao stručnjaka, da nam predložite makar neke tablete za tu vrstu njegove bolesti.

        Reply
        • January 24, 2017 at 12:19 pm
          Permalink

          postovani
          to morate videti sa psihijatrom kad ga budete odveli.

          Reply
          • January 24, 2017 at 1:04 pm
            Permalink

            Ovde nema takvih stručnjaka, oni su mu prepisali ksalol to je sve što znaju.

  • January 19, 2017 at 7:29 pm
    Permalink

    Da li je moguće terapije imati preko skype , s obzirom da sam u inostranstvu ?

    Reply
    • January 19, 2017 at 7:52 pm
      Permalink

      postovanje
      naravno 90 procenata mojih klijenata je iz insostrastva. radno vreme je takodje prilagodjeno i durgim vremenskim zonama. slboodno mi pisite na tgltrp@gmail.com ili dodajte me na skype zarko.petrovic.cbt i zakazacemo vidjanje

      s postovanjem
      Zarko

      Reply
  • January 17, 2017 at 4:25 pm
    Permalink

    postovanje
    medikamente mogu da preporucim uz asistenciju psihijatra sa koim ja saradjujem. ne mogu da prepisem.
    oko cene senase pisite mi na mail ili skype jer se cena vremenom menja pa ne bih voleo da neko kroz godinu ili dve procita ovja post i dodje u zabludu oko cene. inace nije tajna vec smao iz pragmaticnih razloga na mail.

    s postovanjem
    Zarko

    Reply
  • January 16, 2017 at 3:27 pm
    Permalink

    Postovani!
    Mislim da imam problem sa depresijom, vec duze vreme se osecam lose i nemam vise samopouzdanja. Sve je krenulo od toga da drage osobe me odbacuju od sebe uz obrazlozenje da nisam dovoljno dobra za njih. Da li je moguce da svi tako misle i sta da radim po tom pitanju?
    Hvala unapred?!

    Reply
    • January 17, 2017 at 4:23 pm
      Permalink

      postovana
      nemoguce je dati konkretan odgovor jer vas problem je specifican i sgurno da zahteva mnogo vise upoznavanja i informacija od ovog navedenog. tako da mislim da bi trebalo da zakazemo seansu i da polako udjemo u problematiku kako bi videli sta da se radi dalje.
      s postovanjem
      Zarko

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *